کاغذ کاهی 1 (معرفی)

کاغذکاهی یا کاغذ روزنامه یکی از پرکاربرد ترین نوع کاغذ در صنایع چاپ روزنامه و مجلات و بسته بندی کالا و محصولات کشاورزی می باشد

کاغذ کاهی 1 (معرفی)


 

        کاغذ کاهی یا کاغذ روزنامه کاغذی است که از تفاله چوب نرم درختان صنوبر،کاج و...تهیه میشود. به این صورت که ازچوب آنها خمیر درست می کنند و سپس کاغذ را از آن خمیر تهیه میکنند.

کاغذ کاهی از کیفیت پایینی دربین کاغذها برخوردار است زیرا الیاف آن کوتاه و کم دوام است به طوریکه در برابر نور و آفتاب زرد و شکننده میشود و در واقع خاصیت بایگانی کمی دارد.کاغد کاهی را به کاغذ نخودی ، قهوه ای یا بازیافتی می شناسند. این کاغذ معمولا برای چاپ روزنامه و مجلات و هفته نامه ها استفاده فراوان می شود.

       چاپخانه ها معمولا از چاپگر های 4 رنگ وباکیفیت بالا برای چاپ روی کاغذ کاهی استفاده میکنند ،زیرا کیفیت چاپ بر روی آن عالی است .مخترع کاغذ «  charles fenerty» است که در سال 1844 توانست موفق به ثبت اختراع آن شود و عملا کاغذ کاهی وارد بازار کاغذ شد و اولین استفاده آن در چاپ روزنامه بود.

      ازکاغذ کاهی برای بسته بندی میوه ها، نان ساندویچی، الگو، کاغذ چاپ روزنامه ومجلات وچرک نویس وبسیاری ازمصارف دیگرمورد استفاده قرار می گیرد. این کاغذ برای محیط زیست مفید وقابل بازیافت است.به تازگی این کاغذ را ازالیاف ضایعات کشاورزی مانند الیاف نیشکر،پنبه وضایعات کاغذ تولید می کنند که خود باعث قطع کمتر درختان می شود.

مهمترین حسن این نوع کاغذ ،هزینه پایین و مقرون به صرفه و فراوانی آن است.این کاغذ برای چاپ روزنامه آگهی و مجلات بسیار مناسب است .زیرا نازک، دارای چاپ پذیری عالی ، مقرون به صرفه و ارزان است.

آنچه مسلم است این است که به دلیل ظهور اینترنت و تلویزیون و شبکه های مجازی ،مصرف کاغذ و به خصوص کاغذ کاهی در جهان رو به کاهش است به طوری که در سال ۲۰۰۶ مصرف کاغذ کاهی در آمریکا ۵۲ میلیون تن بوده ،در حالی که در سال ۱۹۸۶ میلادی میزان مصرف آن ۶۲میلیون تن بوده است.

عمده مصرف کاغذ کاهی توسط مجلات، روزنامه ها ،ویژه نامه ها و غیره می باشد که با کوچک شدن سایز آنها مصرف کاغذ کاهی کمتر شده است. و با کوچک شدن سایز مجلات و روزنامه ها سایز رول های کاغذ نیز کوچک شده اند تا هم در هزینه ها صرفه جویی کنند و هم خوانندگان روزنامه ها آن را راحت تر در دست بگیرند.

معمولاً از دستگاه های چاپ افست  چهار رنگ با کیفیت برای چاپ روی کاغذ کاهی استفاده میکنند که این دستگاهها دارای چاپ با سرعت بالا و سریع هستند.

از دیگر مصارف کاغذ کاهی استفاده از آن به عنوان چرک نویس است. دانش آموزان کاغذ کاهی را به عنوان چرک نویس در اندازه کاغذ a۴ از دکه های روزنامه فروشی و لوازم التحریر فروشی ها تهیه می کنند.

        حتماً جهت صرف غذا به فست فودها و ساندویچی ها مراجعه کرده اید. استفاده از کاغذ کاهی در ساندویچی ها و فست فودی ها به عنوان کاغذ ساندویچی و کف سینی های صرف غذا و غیره بسیار رایج است .

کاغذ کاهی موارد مصرف بسیار متنوع و گوناگون همراه با قیمت مناسب دارد که همین دو عامل باعث شده که کاغذ کاهی پرمصرف ترین نوع کاغذ باشد.

کاغذ الگو ، صنایع رنگ و رنگ کاری، بسته بندی کالا و اثاثیه منزل، بسته بندی تولیدات و محصولات کشاورزی و باغی، بسته بندی گل ها و شاخه های بریده ، گلدانهای گل ، کوره های آجرپزی، نقاشی های اتومبیل بسته بندی موم عسل و ... از عمده ترین مصارف کاغذ کاهی است.

شاید یکی از محاسن استفاده از کاغذ کاهی را می توان تجزیه پذیری سریع آن توسط طبیعت دانست و برای طبیعت بسیار مفید است. زیرا تولید آن از کاغذ بازیافتی و ضایعات الیاف نیشکر و پنبه و سایر محصولات کشاورزی می باشد که باعث قطع کمتر درختان نیز می گردد

جهت درج نظر باید وارد سایت شوید