پیدایش کاغذ

پیدایش کاغذ از 2500 سال پیش سرآغاز ابداع زبان و خط بوده است و باعث پیشرفت و بهبود امور گردید

پیدایش کاغذ

سابقه نوشتن بسیار قدیمی است و به هزاران سال قبل می رسد. بشر اولیه در ابتدا با استفاده از گل رس، لوح هایی می ساخت و برای نوشتن و ابداع خط از آن استفاده میکرده است، سپس در مقابل آتش یا افتاب خشک میکردند.

نوشتن بر روی پاپیروس را مصریان 2500 قبل آغاز کردند .

به روایت تاریخ ،اولین مخترعین کاغذ مصریان بوده اند که صفحاتی را از نوعی نی شبیه بامبو به نام «پاپیروس» می ساختند و بر روی آن می نوشتند . انها نی پاپیروس را به صورت نوار هایی نازک  و بسیار ظریف کنار یکدیگر قرار میدادند و به وسیله فشار و صیقل دادن انها را به شکل صفحات در میاوردند .

سپس استفاده از پوست حیواناتی مانند آهو ، گوسفند و گوساله به علت نرمی و دوام بیشتر باب شد. که از معروف ترین کاغذ های پوستی میتوان «پرگامنت » را نام برد که محصول مردمان شهر پرگاموس در آسیای صغیر است .

چینی ها اولین مردمانی بودند که در 2000 سال قبل اولین کاغذ شبیه به کاغذ های امروزی را ساختند و ایرانیان مسلمان شیوه ساخت کاغذ را بعد از اسلام از چینی ها آموختند و آنرا بهبود ساختند.

اولین کارخانجات کاغذ سازی در شهر سمرقند و بعد  از آن در بغداد ،قاهره و مراکش و اسپانیا راه اندازی شد و به مرور زمان شیوه تهیه کاغذ بهتر شد و پیشرفت کرد و آن را از الیاف گیاهانی مانند خیزران می ساختند .

سپس این محصول از طریق عربها به اروپا راه یافت و در سال 1150 میلادی اروپاییان اولین کارخانه کاغذ سازی را در اسپانیا بنا کردند

جهت درج نظر باید وارد سایت شوید