کاغذ کاهی 2 (رول و شیت)

کاغذ کاهی در بازار به دو صورت رول و شیت عرضه میگردد که با توجه به نیاز مصرف کننده قابل تهیه است

کاغذ کاهی 2 (رول و شیت)

 

            معروفترین برندهای مصرفی کاغذ کاهی در ایران معمولاً روسی، نروژی و کره ای هستند. رول های کاغذ کاهی در گرماژ ۴۵ و ۴۸ گرم تولید و عرضه می گردند. این رول ها در عرضهای ۶۰و ۷۰ و۸۰ و ۹۰ و ۱۰۰ سانتیمتر تولید و عرضه می گردند. رول های پر مصرف آن در ایران معمولاً عرض های ۷۰ و ۱۰۰ سانتی متر هستند.

           وزن های رول های کاغذ کاهی به عرض رول ها و گرماژ آنها بستگی دارد. به طور مثال برند ولگا روسی (Volga) ۴۵ گرم، عرض ۷۰ سانتی متر حدود ۳۵۰ کیلوگرم و عرض ۱۰۰ سانتی متر آن حدود ۶۵۰ کیلو گرم است.  رولهای این کاغذها توسط کارگاههای رول بازکنی و یا رول به رول ، به رول های کوچک تر تبدیل می شوند یا در سایزهای سفارش مشتری برش داده و شیت می شوند .

           معمولاً اجرت برش کاغذ در برشکاری ها به گرماژ کاغذ بستگی دارد هرچقدر گرماژ کاغذ بیشتر باشد اجرت آن کاهش می یابد و دلیل آن هم سرعت بیشتر باز شدن و شیت شدن کاغذ است. بعد از باز شدن رول ها و تبدیل آن به صفحات (که به آن شیت  میگویند) ،بنا به سفارش مشتری به صورت باز روی پالت یا بند شده ، تحویل مشتری می گردد که بند ولفاف کردن آن هم هزینه جداگانه دارد. شیت های کاغذ در بسته بندی های ۵۰۰ برگی لفاف میشود که هر بسته یک بند کاغذ گفته می شود. سفارش مشتریان برای مصارف گوناگون بسیار متنوع است که با باز کردن رول ها و تبدیل آن به شیت قابل انجام است.

رول های کاغذ به دور بوبین ها یا کرپی های مقوایی مقاوم پیچیده می شوند که بعد از باز شدن کاغذ ها کرپی آن باقی میماند که بستگی به عرض رول دو تا پنج کیلو گرم وزن دارد.

علت های زیادی برای عرضه کاغذ ها به صورت رول در بازار توسط کارخانه ها وجود دارد که مهمترین دلایل آن عبارتند از:

-           ساده تر و آسانتر بودن حمل و نقل آن ها به صورت رول است .

-           رول ها را در لفاف هایی از جنس کاغذ کرافت صنعتی  که معمولاً بسیار مقاوم و ضد رطوبت  است می پیچند تا از ضربه و رطوبت در امان باشند.

-           تولید کاغذ به صورت رول برای کارخانجات مکانیزه بسیار راحت تر و مقرون به صرفه تر است و به همین علت تولید کنندگان ماشین آلات تولید کاغذ ،معمولاً محصول نهایی را به صورت رول ،طراحی و تولید می کنند.

-           معمولاً هزینه بسته بندی و عرضه در تولید رول، ارزانتر و به صرفه تر است. زیرا برای شیت کاغذ نیاز به پالت های چوبی یا پلاستیکی،سلفون پیچی، نبشی های مقوایی ،لفاف و ... میباشد و تمام اینها هزینه های تولید و عرضه را افزایش می دهند.

-           در بسیاری از موارد استفاده از رول درخطوط چاپخانه ها بخصوص برای چاپ روزنامه و مجلات مورد استفاده قرار میگیرد و مستقیماً از رول کاغذ برای چاپ استفاده میکنند و چاپ به صورت سری انجام می شود . در انتها کاغذ ها برش و تا میخورند.

               در ایران تنها کارخانه چوب و کاغذ مازندران تولید کننده کاغذ کاهی روزنامه است که برای تولید آن ها معمولاً از چوب جنگل های شمال کشور استفاده می شد که با توجه به محدودیت بهره برداری از جنگل ها ، واردات چوب و استفاده از کاغذ بازیافتی جایگزین آن شده است. ایراد مهم این کاغذ کیفیت پایین آن است که علت آن دستگاه های تولید کننده این کاغذ است که قدیمی و بی کیفیت هستند و به همین دلیل نمیتوان کیفیت خوبی از این کاغذها انتظار داشت و همین موضوع باعث شده که بیشتر این کاغذ ها از طریق واردات از کشور روسیه تامین گردد.

یکی از معایب کاغذ کاهی را می توان دوام کم آن در برابر نور و آفتاب دانست. این کاغذ در برابر آفتاب به سرعت زرد و شکننده می شود و این به خاطر کیفیت پایین آنها می باشد.

جهت درج نظر باید وارد سایت شوید