روزنامه باطله و مصارف آن

هر روزه تعداد زیادی روزنامه،هفته نامه ،ماهنامه و مجلات مختلف در کشور توسط ناشران مختلف چاپ و توزیع میگردد که بعد از استفاده مرسوم توسط خواننذگان آن ،عملا بلا استفاده میگردد. در این سری مقالات سعی بر این داریم تا شما را با استفاده های صنایع مختلف از روزنامه باطله آشنا کنیم.

روزنامه باطله و مصارف آن

          بدون شک یکی از پرمصرف ترین اجناسی که هر روزه انسانها با آن در ارتباط هستند، کاغذ و محصولات سلولزی است. از دفتر و کتاب ومجلات و اوراق اداری و بانکی گرفته تا انواع مقوا و کارتن که در صنایع مختلف به کار میرود. شاید بتوان گفت روزنامه یکی از پر مصرف ترین انواع کاغذ است که ما انسانها هر روز آن را تهیه میکنیم و میخوانیم و روز بعد آن روزنامه عملاً بی مصرف می شود وباطل میگردد.

          تا چند سال پیش چاپ و تکثیر روزنامه  بسیار زیاد بود به طوری که در ادارات ، سازمان ها ، دانشگاه ها، منازل و شرکتها هر ماه بسته به خرید آنها، انبوهی از روزنامه باطله جمع میشد که عملاً دیگر مصرفی برای آن متصور نبود.اما در چند سال اخیر با توجه به افزایش بسیار زیاد قیمت انواع کاغذ نو و بخصوص کاغذ کاهی و به طبع آن افزایش قیمت روزنامه ها و همچنین نفوذ بالای اینترنت و شبکه های مجازی و تلویزیون و رسانه های اجتماعی در بین مردم، عملاً تیراژ روزنامه ها بسیار کاهش یافته است.به طوری که بسیاری از نشریات کوچک از ادامه چاپ کاغذی نشریه خود منصرف شدند و آن را چاپ نکردند و یا به سمت فعالیت در شبکه های مجازی و وب سایت ها روی آورده اند.

            به غیراز روزنامه های باطله ای که در منازل، ادارات و سازمان ها موجود است، تعدادی از روزنامه ها نیز در دکه های روزنامه فروشی به فروش نمی روند و به ناشران عودت میشوند که مقدار کمی هم نیست و علت آن را میتوان چاپ زیاد، کاغذ ارزان دولتی و اقبال مردم به شبکه های اجتماعی و... دانست و حجم قابل توجهی است. مثلاً در چند سال قبل حدود سال ۱۳۹۵ به قبل، روزنامه دنیای اقتصاد حدود 25تا30 تن درماه  برگشتی روزنامه تهران و شهرستان داشت، یا روزنامه شرق ماهیانه حدود 10 تا15تن برگشتی داشت یا همشهری که به عنوان بزرگترین و پرتیراژترین روزنامه ایران بود، ماهیانه ۴۰ تا 60 تن روزنامه برگشتی داشته است.هم اکنون این مقدار برگشتی بسیار کمتر شده است، به طوری که دنیای اقتصاد هم اکنون ماهیانه 2 تا 3 تن،  روزنامه شرق ماهیانه ۳ تن و ... شده است که این کم شدن برگشتی باطله روزنامه ها بیشتر مربوط به چاپ کم و حسابشده نشریات و گرانی کاغذ و روزنامه ها و سایر هزینه های چاپ وتوزیع است.

اما این تمام ماجرای تولید روزنامه باطله نیست زیرا چاپخانه های چاپ روزنامه نیز مقدار قابل توجهی روزنامه باطله تولید میکنند. برای چاپ روزنامه ابتدا باید کاغذ و رنگ آنها تنظیم شود که خود این موضوع سبب تولید روزنامه باطله میگردد زیرا این روزنامه ها که به روزنامه اول چاپ معروف هستند قابل توزیع و استفاده برای خوانندگان آن نیستند که به طبع از چرخه توزیع و فروش خارج میشوند و به جرگه روزنامه های باطله میپیوندند.همچنین برای استفاده رول کاغذ مقداری از ابتدای رول را باز میکنند زیرا ضربه خورده وآسیب دیده هستند و مقداری از انتهای رول که معمولا چروک و بی کیفیت هستند نیز چاپ نمیشوند که به آن سر رول و ته رول گفته میشوند و عملا به عنوان ضایعات رول فروخته میشوند.

اما این روزنامه ها سایزها و اندازه های متفاوتی دارند که با توجه به سیاستهای ناشران، چاپخانه ها ، دستگاههای چاپ و وموجودی کاغذ ها در بازار، نشریات اقدام به چاپ نشریه خود در سایزهای مختلف میکنند. معمولاً سایز روزنامه ها از cm۳۵*۵۰ تا  cm65*85 متفاوت است.سایز 50*35 ،40*60 ،50*70 ، 85*65 سانتی متر از پرکاربردترین سایزهای روزنامه ها هستند.

در کل هم اکنون نیز مقدار قابل توجهی از روزنامه ها و نشریات هر روزه تولید می شود که برای تولید آن تعداد زیادی از درختان از جنگل ها برداشت می شود که اگر بخواهیم این اتفاق نیفتد باید این حجم از باطله کاغذ و روزنامه باطله و مقوا باید دوباره به چرخه تولید کاغذ برگردد. اما میتوان قبل از برگشت به چرخه تولید، در صنایع مختلف، از آن استفاده کرد و بهره وری خوب و مطلوبی از آنها داشت.

روزنامه باطله در کارها و مشاغل و صنایع مختلفی کاربرد دارد و طیف وسیعی از صنایع از آن بهره مند می شوند که در قسمت های بعدی تحت عنوان مقالاتی در مورد مصرف روزنامه باطله به آن میپردازیم.

جهت درج نظر باید وارد سایت شوید